Книги мають свою долю… Свою долю мають і їх автори. Кожний талановитий письменник посідає в літературі певне місце, визначене його внеском в духовну скарбницю народу. Серед творців літературних цінностей є люди, ім’я яких асоціюється переважно з одним жанром. Таким митцем був в українській літературі – Леонід Глібов. Він увійшов в історію рідного письменства як видатний байкар. Своєю діяльністю він зіграв визначну роль у розвитку української літератури та завоював собі всенародне визнання.
Запрошуємо перечитати перші байки Глібова: «Вовк та ягня», «Вовк і Кіт», «Лебідь, Щука й Рак», «Чиж та Голуб», «Мужик та Лисиця». А всього було байок у байкаря – 107. Головна тема – несправедливість, сваволя, продажність, хабарництво, облудність. Глібов блискуче типізував явища громадського життя своєї епохи. Характер подається з виділенням якоїсь головної його риси – брехливості, лицемірства, хитрості, жадібності, скупості, пихатості. Пам’ятаєте:
«На світі вже давно ведеться,
Що нижчий перед вищим гнеться,
А більший меншого кусає та ще й б’є –
Затим що сила є…»
В українській байці неодноразово йшлося про судову сваволю, про зловживання судової адміністрації («Суд», «Ведмежий суд»), але тільки Глібов зумів дати сильну й дотепну сатиру на основи судочинства. У байці «Щука» перед нами справжній «звіриний маскарад» - Щука, Лисиця, Осли, Шкапа, Цапи. Кожен з цих байкових образів наділений як природними рисами тварин, так і типовими людськими рисами. Кожен з них діє й говорить саме так, як люди в житті.
Глібовський Цуцик з однойменної байки став класичним крилатим образом – втіленням бездіяльності, холуйства, підлесливості. Байка побудована у формі «дружньої» розмови між «дворовим» псом Бровком і «патлатим» Цуциком. Цуцик хвалькувато розповідає Бровкові:
«Живу у горницях, на килимах качаюсь,
Жартуючи на сміх;
Частенько з панночками граюсь
І лащуся до них;
І м’яко спать мені, і ласо можна їсти,
І бігаю не в бур’янах,
Сухенькі лапки, хвостик чистий,
Не так, як твій, у реп’яхах…»
Значна більшість байок Глібова – це довершені твори, в яких показано типові явища дійсності, художньо узагальнено життєвий досвід нашого народу.
Запрошуємо до шкільної бібліотеки, де ви зможете обрати улюблену книгу з української класики!